Czym pomalować dach?

Czym pomalować dach?

Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularnym materiałem do krycia dachów była ocynkowana blacha. Jest ona narażona na proces utleniania się. Po kilkunastu latach na dachach krytych blachą pojawią się więc nieestetyczne ślady rdzy.

Stara farba i ślady rdzy muszą zostać usunięte. Dzięki temu niekonieczna będzie wymiana poszycia dachu na nowe.

Jaka farba na dach sprawdzi się najlepiej?

Dach jest miejscem szczególnie wystawionym na niekorzystne i bardzo zmienne warunki atmosferyczne. Farba do dachu powinna więc być odporna zarówno na opady deszczu i śniegu, silne nasłonecznienie, ale też na działanie wysokich i niskich temperatur. Powłoka, którą utworzy farba powinna też być elastyczna.

Jak przygotować dach do malowania?

Nowej farby nie można nanosić bezpośrednio na starą. Trzeba ją usunąć z tych miejsc, w których zaczyna się łuszczyć, trzeba także usunąć ślady rdzy. Dzięki temu warstwa nowej farby będzie lepiej przylegać do blachy. Przed malowaniem dach powinien zostać umyty. Dach można umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Należy jednak zwrócić uwagę czy wśród składników płynu nie ma lanoliny. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty przeznaczone do mycia dachów. Po umyciu i wyschnięciu dachu pokrywa się go warstwą farby podkładowej. Zalecana jest do malowania dachów z ocynkowanej blachy podkładowa farba antykorozyjna. Tworzy ona powłokę, która utrudnia przedostawanie się rdzy. Po wyschnięciu farby podkładowej można już nanosić farbę dekoracyjną. Malując dach farbą dekoracyjną pamiętajmy, aby wybrać taką, która jest dostosowana do rodzaju farby podkładowej. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie obu tych produktów, których wytwórcą jest jeden producent. Dach można malować oczywiście samodzielnie, z uwagi jednak na brak odpowiedniego sprzętu, który zabezpieczy nas przed upadkiem, zadanie to powierzmy ekipie fachowców.
Spora część dachów na domach jednorodzinnych ma poszycie z blachy ocynkowanej. W celu przedłużenia ich żywotności koniecznie trzeba je od czasu do czasu malować nową farbą.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *