Jak dbać o klimatyzacje w samochodzie?

Praktycznie każdy współczesny samochód, a już z pewnością te, które zostały wyprodukowane po 2000 roku, ma zainstalowaną klimatyzacje.

Nauczyliśmy się, że klimatyzacja jest nieodłącznym elementem samochodu. Trudno nam sobie wyobrazić podróżowanie bez tego udogodnienia, jednakowo zimą, jak i latem. Klimatyzacja ma nie tylko olbrzymi wpływ na komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo w trakcie podróży. Jest ona bardzo potrzebna zwłaszcza tym osobom, które źle znoszą upały, a stanie w ulicznych korkach czy długie podróże są dla nich męczące. Pozwala też zachować przejrzystość szyb podczas jazdy i uniknąć otwierania okien, kiedy te są zaparowane. Współcześnie należy ją traktować jako element standardowego wyposażenia każdego samochodu.

Niestety jak każdy element, także klimatyzacja wymaga nieustannego czyszczenia w innym bowiem przypadku stanie się siedliskiem bakterii, grzybów i brudu. To zaś w sposób zasadniczy wpłynie na nasz stan zdrowia, a dodatkowo na jakość działania klimatyzacji.

Niewątpliwe doskonałym rozwiązaniem jest środek do odgrzybiania klimatyzacji – dla przykładu TEC 2000. To najtańsza metoda rozwiązania tego problemu. Niestety środek do odgrzybiania klimatyzacji, choć ma stosunkowo wysoką skuteczność i jest tani, to ma jedną wadę. Nie jest mianowicie w stanie dotrzeć do każdego zakamarka czyszczonej przestrzeni. Dużo droższe jest skorzystanie z metody ozonowania. Niestety nie da się tego zabiegu, przeprowadzić samodzielnie. Wysoce specjalistyczny sprzęt, jakim jest generator ozonu, jest na wyposażeniu warsztatów specjalizujących się w obsłudze takich układów i zajmujących się szeroko rozumianą klimatyzacją. To metoda bardzo inwazyjna, ale skuteczna. Jeszcze innym zabiegiem jest potraktowanie klimatyzacji ultradźwiękami. To zabieg jeszcze droższy, ale wart swej ceny. Wykorzystuje się tu ultradźwięki o częstotliwości 1.7 MHz. Te z kolei są w stanie usunąć właściwie wszystkie żyjące w klimatyzacji organizmy.

Możemy też, jeśli nie chcemy wykorzystywać preparatów dostępnych na stacjach benzynowych czy w sklepach firmowych, skorzystać z usług jednej z firm sprzątających. Znalezienie takiej firmy nie jest szczególnie trudne. To te same przedsiębiorstwa, które reklamują się jako firmy utrzymujące czystość w biurowcach i tamtejszych klimatyzacjach. Musimy mieć jednak świadomość, że zabieg taki jest niezwykle drogi. Dlatego, jeśli zależy nam na czystości klimatyzacji, a jednocześnie nie chcemy na jej czyszczenie wydawać grubych pieniędzy, to najkorzystniej będzie zakupić odpowiedni środek i co jakiś czas go używać.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *