Kosmetyki organiczne a naturalne – czy się czymś różnią?

W sklepach, na licznych półkach można w tej chwili znaleźć produkty oznaczone przeróżnymi znaczkami „bio”, „eko”, „bez parabenów”, „w 100% naturalny” itp. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że kosmetyki naturalne, ekologiczne i organiczne to nie to samo. To znaczy kosmetyki organiczne są naturalne, ale nie zawsze te naturalne są organiczne.

Nie są to zatem nazwy zamienne i synonimy, lecz określenia przypisane odpowiednim grupom produktów, pomagające w ich rozróżnieniu. Jakie dokładnie są między nimi różnice i co najlepiej wybrać? Czym się kierować, żeby kupić coś dobrego – odpowiedniego do naszych potrzeb i wymagań? Wyjaśniamy!

Kosmetyki organiczne a naturalne – czy się czymś różnią?

Co to znaczy „organiczny”?

Kosmetyk w wersji nazywanej organiczną jest o wiele lepszy niż zwykły kosmetyk naturalny. Kosmetykami naturalnymi można nazywać wszystkie, które są oparte na składnikach pochodzenia naturalnego – w tym również niestety zwierzęcego, o czym wiele firm nie informuje. Z kolei towary organiczne są jeszcze bardziej bezpieczne, ponieważ ich produkcja jest obwarowana ściślejszymi zasadami, a ograniczenia większe. W efekcie, żeby można było nazwać swój wyrób organicznym, trzeba przejść ściślejsze testy i trzymać się bardziej rygorystycznych reguł. Dlatego w konsekwencji są to produkty:

  • bez sztucznych zapachów, barwników i konserwantów;
  • bez parabenów, emulgatorów, sztucznych tłuszczy czy silikonów;
  • które nie są testowane na zwierzętach;
  • które nie pochodzą od roślin modyfikowanych genetycznie.

Produkty organiczne a ekologiczne

A jaka jest różnica między produktami ekologicznymi a organicznymi? W końcu istnieje i takie rozróżnienie. Określenie „kosmetyki naturalne” jest najszersze. Jeśli mówimy zaś o kosmetykach ekologicznych, należą one do grupy tych naturalnych, a ich cechą charakterystyczną są składniki pochodzące z ekologicznych upraw. Do takich mogą pretendować tylko te uprawy, których gleba jest najpierw kontrolowana przez 3 lata, a dopiero po odpowiednim jej przebadaniu sadzi się na niej rośliny do wykorzystania w kosmetykach.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *