Różnorodność szkół a godło RP

Podstawowym wyposażeniem każdej sali lekcyjnej jest oczywiście tablica, ławki szkolne i biurko nauczyciela. W zależności od odbywających w danej klasie zajęć, można tam także spotkać mapy, plakaty lub narzędzia edukacyjne w postaci modeli, globusów, czy preparatów.

Wyposażenie szkół nie jest jednolite.

Dowolny sposób

Każda placówka może w dowolny sposób dobierać potrzebne materiały, w zależności od zasobności szkolnego konta, czy nawet gustu nauczyciela prowadzącego zajęcia. Bardzo wiele zależy także od poziomu nauczania. W przedszkolu dominują zabawki, kredki, farby, czy gry edukacyjne. W szkole podstawowej pojawiają się pierwsze tablice szkolne, mapy, książki i zeszyty. I tak rok po roku można zaobserwować zmiany w wyglądzie sal lekcyjnych. Jednakże największa różnorodność występuje w szkołach ponadgimnazjalnych. Wszystko zależy od rodzaju placówki. Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Każda z tych szkół ma swój niepowtarzalny charakter. W jednej zobaczymy zwykłe, niczym nie różniące się sale, a w kolejnej laboratoria, pracownie mechaniczne, czy nawet szwalnie.

Rzecz niezmienna

Różnorodność szkół a godło RPJednakże jest jeden element, który w każdej szkole jest dokładnie taki sam. Taka sama barwa, kształt, miejsce, w którym możemy go zobaczyć. O czym mowa? Oczywiście o jednym z naszych symboli narodowych. Godło RP jest rzeczą niezmienną od wielu lat, której sposób prezentowania określa art. 3 „Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Możemy go zobaczyć już przy samym wejściu do szkoły, nad drzwiami, bądź po prawej stronie wejścia. Ale czy zwracamy na nie uwagę? Nie. Jest to dla nas zbyt oczywisty element. Podobnie jest w wypadku gabinetów, sal lekcyjnych czy biblioteki. Mimo iż powinniśmy otaczać nasze Godło odpowiednim szacunkiem, zdajemy się go lekceważyć, a nawet, w skrajnych wypadkach, znieważać. Ciężko jednak szukać winy wśród polskiej młodzieży, gdy jest tyle innych interesujących i zajmujących czas elementów. Jednakże szkoła, jako placówka opiekuńczo-wychowawcza, powinna wręcz uczyć dzieci, które są naszą przyszłością, szacunku do swojego kraju, już poprzez tak proste czynności jak chociażby zdjęcie czapki na sali lekcyjnej, z uwagi na wiszące w niej Godło.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *