Sprzedaż akcji

Budowanie lojalności pracowników wobec firmy jest niezwykle trudnym zadaniem. Często bowiem przyzwoite zarobki bądź ewentualne gratyfikacje w postaci premii finansowych czy dodatków pozapłacowych okazują się niewystarczające do wytworzenia odpowiedniej więzi. W związku z tym firmy szukają innych rozwiązań, które pozwolą ową więź stworzyć, a także zapewnić wspólnotę interesów między szefostwem a podwładnymi. Jedną z dość popularnych metod jest sprzedaż akcji spółki.

Sprzedaż akcjiPakiet akcyjny własnej firmy ma za zadanie stworzyć w pracowniku poczucie, iż jest istotną częścią przedsiębiorstwa. Nie jest on bowiem sprowadzony wyłącznie do roli podwładnego. Posiadane akcje tworzą z niego bowiem również udziałowca. Jest to dość powszechny sposób na zmotywowanie pracowników do lepszej pracy. Powinno im w ten sposób zależeć na osiąganiu jak najwyższych wyników, tak aby ich wkład zwiększał swoją wartość. Niemniej często dochodzi do sytuacji, w której zakupione akcje są natychmiast sprzedawane. Dzieje się tak, ponieważ firmy stosują nieefektywne mechanizmy zachęcające do posiadania i utrzymania akcji.

Sprawdź także: paczki dla dzieci

Aby tę sytuację zmienić, można wprowadzić zapisy ograniczające możliwość ich sprzedaży przez pewien czas. Dobrym rozwiązaniem okazać się może również tak zwana metoda oszczędnościowa. Polega ona na tym, iż pracownicy przez określony okres oszczędzają swoje wynagrodzenie, za które następnie mogą zakupić akcję przedsiębiorstwa po obniżonej cenie. Upust może być wyznaczony na dowolnym poziomie, a także być uzależniony od wyników poszczególnych osób. W ten sposób eliminowane jest ryzyko po stronie pracowników, którzy nie muszą obawiać się, iż przeznaczą sporą część swojego wynagrodzenia na niepewną inwestycję.

Posiadanie akcji może zmienić podejście wielu pracowników. Wiadome jest, że jeżeli firma osiąga zyski, to posiadane pakiety zyskują na wartości. W związku z tym podwładnym będzie bardziej zależało, aby obowiązki zostały wykonane w sposób należyty. Jest to bez wątpienia korzystne rozwiązanie dla obu stron.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *