Zwolnienia chorobowe w firmie – jak zmniejszyć ich ilość?

Zwolnienia chorobowe są prawdziwą plagą w wielu przedsiębiorstwach. Niektórzy pracownicy przebywają na nich co najmniej raz w miesiącu. Z tego powodu w firmie może brakować pracowników, którzy mogliby np. jechać w ważne delegacje. Często zwolnienia lekarskie spowodowane są schorzeniami przewlekłymi, wśród których prym wiodą zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa. Są one wynikiem pracy w pozycji siedzącej, a także nadwagi, braku ruchu i osłabienia mięśni.

Zwolnienia chorobowe w firmie - jak zmniejszyć ich ilość?Aby pracownicy rzadziej chorowali i nie korzystali ze zwolnień lekarskich w powodu schorzeń przewlekłych wywołanych pracą, warto zadbać o ich zdrowie, oferując im karty sportowe. Tego typu karta umożliwia korzystanie z licznych form aktywności fizycznej, w tym: z siłowni, basenów, zajęć tanecznych, nauki sztuk walki czy z nordic walkingu.

Podwładni, którzy będą regularnie ćwiczyć, poprawią swoją kondycję i odporność organizmu, co bezpośrednio przełoży się na ich niższą absencję chorobową. Karta sportowa jest także doskonałym motywatorem, który sprawia, że obdarowani nią podwładni pracują chętniej i bardziej przykładają się do swoich obowiązków.

Zobacz również: karta sportowa

Na zmniejszenie się liczby zwolnień lekarskich, które są spowodowane błahymi przyczynami, mogą wpłynąć także karty przedpłacone. Jeśli w regulaminie wynagradzania znajdzie się zapis, że pracownicy ze 100-procentową frekwencją będą otrzymywać dodatkowe premie, z pewnością nie będą oni korzystali ze zwolnień lekarskich bez wyraźnej konieczności.

Co ważne, pracodawcy mogą odliczyć koszty kart przedpłaconych od podatku, dzięki czemu premiowanie niechorujących pracowników nie zwiększy znacząco kosztów prowadzenia działalności.

Należy podkreślić również fakt, że obdarowywani i odpowiednio motywowani pracownicy rzadziej będą korzystać ze zwolnień lekarskich choćby dlatego, że dobrze będą czuć się w pracy i nie będą szukać wymówek, by nie stawić się na stanowisku pracy. Warto więc inwestować w podwładnych, gdyż dzięki temu można zyskać wyszkolonych, sumiennych pracowników, którzy poprowadzą firmę do sukcesu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *