Czym jest legitymacja szkolna?

Czym jest legitymacja szkolna?Czy nie zastanawiało cię nigdy, do czego służy legitymacja szkolna? Każdy z uczniów uczęszczających do szkoły musi posiadać dokument świadczący o jego faktycznym miejscu nauki. Legitymacja oznacza więc, iż dokumentacja szkolna zawiera dane i informacje o przykładowym uczniu takim jak Jan Kowalski. Bez legitymacji szkolnej trudno byłoby o jakiekolwiek zniżki w transporcie, kinach, teatrach czy na wycieczkach szkolnych. To także dowód tożsamości.

Wydaje się nam, iż legitymacja to tylko zwykły kawałek papieru ze zdjęciem. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele czasu wymaga wytworzenie go. Podobnie jak inne dokumenty szkolne, legitymacje są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konieczny jest również na niej numer PESEL, bez którego legitymacja nie jest ważna! To dość niedawna zmiana, która weszła w życie w 2015 roku. Warto więc sprawdzić, czy nasza pociecha ma poprawnie wypełnioną legitymację, gdyż bez tego może natrafić na wiele poważnych problemów.

Sprawdzanie danych

Mając na uwadze dobro naszego dziecka, należy sprawdzić, czy jego legitymacja szkolna zawiera dane zgodne ze stanem faktycznym oraz czy ma aktualną pieczątkę z terminem ważności. W przeciwnym wypadku – powinniśmy je niezwłocznie zmienić, czy też zaktualizować. Żadna palcówka edukacyjna nie może sobie pozwolić na tak karygodne niedopatrzenia.

Rodzaje legitymacji

Istnieją dwa rodzaje legitymacji, które pojawiły się zaraz po reformie w 2015. Nowe posiadają miejsce na numer PESEL, stare wymagają adnotacji oraz pieczęci urzędowej potwierdzającej aktualny numer PESEL. Mylił by się więc ten, kto uważałby, iż legitymacja to tylko nic nie znaczący świstek papieru. Bez niej, trudno sobie wyobrazić nawet najprostsze korzyści płynące z posiadaniu statusu ucznia oraz osoby uczącej się. Na dodatek – jest miłym przedmiotem, który przypomina czasy szkolne.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *