Jak ubezpieczyciel wylicza składkę OC?

Jak ubezpieczyciel wylicza składkę OC?Wysokość składki OC, jaką przyjdzie nam zapłacić za polisę dla naszego samochodu, nie podlega odgórnym regulacjom i może się znacząco różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na jakiej podstawie określana jest suma rocznej składki? Sprawdźmy to.

W dobie nowoczesnych narzędzi online, bez najmniejszego problemu możemy samodzielnie wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia OC. Kalkulator jest dostępny na stronie właściwie każdego TU, jednak porównując poszczególne oferty możemy dostrzec znaczące rozbieżności w kwocie składki. Z czego wynikają te różnice?

Jak ubezpieczyciel oblicza składkę OC?

Tak naprawdę każdy kierowca traktowany jest indywidualnie, a szczegółowe wytyczne, którymi kieruje się ubezpieczyciel, nie są podawane do wiadomości publicznej. Pewnych informacji może nam natomiast dostarczyć kalkulator OC, które znajdują się na stronie internetowej danego TU. Z danych, które musimy podać przed wyliczeniem składki, wyraźnie widać, że dla ubezpieczyciela bardzo duże znaczenie ma nasz wiek i sytuacja rodzinna. Wydaje się to całkiem logiczne, najprawdopodobniej dużo większą brawurą popisze się osiemnastoletni kawaler, który posiada uprawnienia do kierowania pojazdem od kilku miesięcy, niż choćby czterdziestoletni mąż i ojciec trójki dzieci z kilkunastoletnim stażem za kierownicą.

Ubezpieczenie OC

Pod uwagę jest też brana marka samochodu, model, typ nadwozia oraz rocznik. Tu też możemy dostrzec pewne zależności – kierowca sportowego coupe najprawdopodobniej znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, natomiast właściciel statecznego kombi, które nie zachęca do szybkiej jazdy, teoretycznie powinien liczyć na niższą składkę. Ubezpieczyciel w dużej mierze sugeruje się miejscem zamieszkania właściciela pojazdu. W wielkich aglomeracjach kolizje drogowe zdarzają się znacznie częściej niż w małych miasteczkach. Kluczowym czynnikiem wydaje się być jednak wypadkowa (lub bezwypadkowa) historia kierowcy. Oczywiste jest, że ubezpieczenie osoby, która ma już za sobą kilka kolizji, będzie dużo bardziej ryzykowne niż kierowcy, który może pochwalić się zupełnie czystym kontem.

Więcej na https://www.mtu24.pl/direct/forms/calculation/newKom/CalculationRegisterS1.seam

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *