Jaki węgiel kupić?

Jaki węgiel kupić?

W zdecydowanej większości przydomowych kotłowni zobaczyć możemy kotły do centralnego ogrzewania opalane węglem. Także większość wielkich ciepłowni czy elektrociepłowni bazuje na węglu. Nie powinno nas to dziwić, gdyż mamy dość duże zasoby węgla kamiennego; jest to od kilkudziesięciu lat najbardziej popularny w naszym kraju opał.


Osoby, które ogrzewają swoje domy kotłami węglowymi już od dawna wiedzą jednak, że obecnie składy opałowe sprzedają nie tylko polski węgiel, ale także węgiel pochodzący z importu. Węgiel importujemy obecnie z wielu krajów: z Rosji, Ukrainy, Czech, a nawet z Australii. Importowany węgiel kusi nabywców przede wszystkim swoją ceną. Jest on często znacznie tańszy niż węgiel pochodzący z naszych kopalń.

Czy jednak za niską ceną idzie równie wysoka jakość tego węgla?

Importerzy przekonują nas, że jakość tego węgla jest równie wysoka, jak polskiego. Zdecydowana większość konsumentów nie ufa jednak tym zapewnieniom. Jeśli więc tylko ich możliwości finansowe na to pozwalają, wybierają droższy, ale pochodzący z polskich kopalń węgiel. Mimo zapewnień importerów osoby, które kupiły węgiel importowany nie były z niego zadowolone. Węgiel ten w porównaniu z polskim zawiera znacznie więcej siarki; przy spalaniu do atmosfery uwalniane są duże ilości tlenku siarki. Nie wpływa to korzystnie na środowisko naturalnego. Do tego nabywcy węgla z importu skarżyli się na dużą ilość popiołu, która pozostaje po spaleniu importowanego węgla. To wszystko nie zachęca, aby ponownie zdecydować się na zakup węgla z importu.

Import

Przywożony do Polski węgiel z czeskich, rosyjskich, czy ukraińskich kopalni jest także mniej kaloryczny niż polski. Aby było nam zimą ciepło, musimy spalić go więcej. Jego cena nie będzie więc już tak bardzo niska, gdyż będziemy musieli go więcej kupić.

Okazuje się, że węgiel z polskich kopalń jest jednak bardziej wartościowy niż ten pochodzący z importu. Nic więc dziwnego, że większość Polaków mając do wyboru węgiel importowany i polski wybiera ten drugi.

Jeżeli zastanawiasz się, czy palenie węglem w domu jest ekologiczne, przeczytaj również ten artykuł: http://wegielsztygar.pl/pol_m_PORADNIK_Czy-palenie-weglem-jest-ekologiczne-234.html

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *