Najważniejsze różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką

Najważniejsze różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką

Na rynku usług finansowych z łatwością jesteśmy w stanie znaleźć mnóstwo kredytów, pożyczek, a także produktów reklamowanych jako kredyty, które tak naprawdę nimi nie są. Oto, co każdy powinien wiedzieć o kredytach gotówkowych i pożyczkach.

Kredyt a pożyczka
Wielkim błędem, popełnianym niestety bardzo często również przez osoby z kręgów finansowych jest w pełni wymienne stosowanie pojęć „kredyt” i „pożyczka”. W rzeczywistości dotyczą one jasno zdefiniowanych produktów i nie powinniśmy nigdy ich ze sobą mylić.

Kredyty „chwilówki” to nie kredyty!

Wiele firm z branży finansowej reklamuje swoje usługi jako „kredyty”. Tymczasem jakiekolwiek przedsiębiorstwo niebędące bankiem nie jest w stanie udzielić nikomu prawdziwego kredytu, w zamian dając jedynie zwyczajną pożyczkę. Warto o tym pamiętać, ponieważ oba te produkty bardzo się od siebie różnią.

Spoglądając na nie z prawnego punktu widzenia, jesteśmy w stanie dostrzec, iż w przypadku kredytów gotówkowych ma zawsze zastosowanie tzw. prawo bankowe, stanowiące zupełnie inny spis zasad aniżeli kodeks cywilny, który stosuje się do rozpatrywania różnych kwestii związanych z pożyczkami.

Umowa kredytowa

Ważnym elementem zaciągnięcia jakiegokolwiek kredytu gotówkowego jest umowa kredytowa. To dokument, w którym zapisane zostały szczegółowe warunki spłaty zobowiązania, a także informacje o oprocentowaniu kredytu, prowizji banku i innych opłatach. W przypadku zaciągnięcia pożyczki w wyspecjalizowanej firmie, najczęściej również otrzymamy pewnego rodzaju umowę, jednak nie będzie to umowa kredytowa.

Więcej na stronie https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-gotowkowy,1.html

Kredyt gotówkowy czy pożyczka?

Jeśli zastanawiamy się, czy powinniśmy wziąć kredyt gotówkowy w banku, czy też pożyczkę od innej firmy, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Decydując się na skorzystanie z usług bankowych, zwykle możemy liczyć na znacznie bardziej przejrzyste zasady otrzymania finansowania. Pożyczki zaś, choć nierzadko udzielane na lichwiarski procent, niekiedy mogą okazać się korzystniejsze – wszystko zależy od tego, jak dobrą ofertę uda nam się znaleźć.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *