Piecyki z fajerkami – czym są i czy warto je mieć?

Piecyki z fajerkami – czym są i czy warto je mieć?Jeśli Twoi dziadkowie mieszkali na wsi, możesz pamiętać wspaniały, duży piec kuchenny, od którego biło ciepło na całe pomieszczenie (i szybami kominowymi przedostawało się do innych) i na którym można było przygotowywać potrawy. Blacha była tak rozgrzana, że można by bezpośrednio na niej kłaść mięso czy ziemniaki, choć oczywiście babcia używała garnków i patelni. Takie piecyki budzą wspomnienia i sentyment, i choć większość z nas nigdy nie zamieniłoby się na czasy w których żyje z przodkami czasem mamy ochotę posiadać we własnym domu podobne rzeczy. Oczywiście, producenci wychodzą naprzeciw wyszukanym potrzebom swoich klientów i udostępniają coraz to różniejsze produkty – w tym różne rodzaje piecyków. Do nabycia są między innymi piecyki z fajerkami. Tylko czym są fajerki? I do czego się podobnych piecyków używa?

Czym jest fajerka?

Fajerki to opierające się na sobie obręcze żeliwne, które przykrywają otwór w żeliwnej płycie kuchennej. Zdejmuje się je, nakłada i przesuwa przy pomocy pogrzebacza, posiadającego kształt haczyka – co zdecydowanie ułatwia ową czynność. Nie wiadomo dokładnie skąd się wzięły fajerki, jednak najprawdopodobniej jest to wynalazek angielski z drugiej połowy XVIII wieku. Dzięki zastosowaniu fajerek możliwe jest gotowanie na piecu, regulując ilość ciepła, jaka będzie docierać do danego garnka i potrawy. Fajerki do kóz kupisz m.in. tutaj: https://kratki.com/sklep/pl/produkt/1086/fajerki-do-koz

Kominki z fajerkami

Powstaje pytanie do czego są nam potrzebne fajerki we współczesnych piecykach? Otóż, produkty takie mogą być doskonałą ozdobą jakiegoś pomieszczenia – być używane od czasu do czasu, kiedy na przykład przyjdą goście i właściciele domu chcą podzielić się z nimi czymś ciekawym. Takie produkty mogą też służyć bezpośrednio do gotowania, ale na przykład w domku letniskowym. Można je umieścić na zewnątrz i potraktować jak coś w rodzaju grilla. Można też zamontować je w domach, które są stylizowane na dawne epoki – świetnie się tam odnajdą. Wbrew pozorom takie piecyki są nadal chętnie używane w wielu domach – przede wszystkim w starszej zabudowie, jednak jest to również modny gadżet nowoczesnych osób.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *