Pompy ciepła – obalamy popularne mity

Pompy ciepła - obalamy popularne mity

Pompy ciepła, podobnie jak i inne rozwiązania, które wykorzystują odnawialne źródła energii, są zaliczane do tych, wokół których nagromadziło się sporo mitów. Warto poznać te najpopularniejsze, może się bowiem okazać, że sami w nie wierzymy, choć lubimy myśleć o sobie, jako o osobach zaznajomionych z nowościami.

Mit pierwszy – pompa ciepła to drogi interes

Informacja o cenie pompy ciepła zwykle sprawia, że przed potencjalnymi inwestorami uginają się nogi. Tymczasem okazuje się, że koszt jej budowy może być już dziś porównywany z kosztami inwestowania w inne rozwiązania grzewcze. Co więcej, pompa oznacza spore oszczędności. Obecnie mówi się o tym, że czas zwrotu omawianej tu inwestycji wynosi około siedmiu lat. Należy jednak liczyć się z tym, że w przyszłości będziemy mogli mówić o zdecydowanie krótszym okresie.

Mit drugi – pompa ciepła to rozwiązanie, które zużywa sporo prądu, a tym samym wątpliwa staje się jej rzekoma opłacalność

Nie można zaprzeczyć temu, że pompa ciepła pobiera energię elektryczną, nie powinniśmy jednak zapominać i o tym, że jest ona wykorzystywana przede wszystkim do zasilania sprężarki pracującej jedynie przez określony czas. Powołując się na szacunkowe dane można stwierdzić, że każdy stracony kW energii daje nam nawet 5 kW zysku. Współczesne pompy ciepła są zresztą rozwiązaniami, które można konfigurować, nic więc nie stoi na przeszkodzie temu, aby prąd zużywały jedynie w czasie taryfy nocnej znanej z tego, że stawka jest wówczas niższa.

Mit trzeci – na pompę ciepła nie otrzymamy dofinansowania

Rzeczywiście, programy dofinansowania rozwiązań, które wykorzystują odnawialne źródła energii, systematycznie się zmieniają. Nie oznacza to jednak, że potencjalni nabywcy pomp ciepła są pozostawieni samym sobie albo w najbliższym czasie ma się tak stać. Warto śledzić informacje na temat wsparcia udzielanego zarówno przez rząd, jak i przez samorządy i planować zakup z wyprzedzeniem. W zdecydowanej większości przypadków daje nam to szansę na naprawdę duże oszczędności.

Sprawdź też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *