Produkcja form wtryskowych wsparta system CAD/CAM

Produkcja form wtryskowych wsparta system CAD/CAM

Tworzywa sztuczne znalazły zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Są wykorzystywane do budowy wielu urządzeń i maszyn, ale także do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Elementy z tworzyw sztucznych mogą być wykonywane różnymi metodami. Jedną z tych, które są wykorzystywane najczęściej jest metoda wtryskowa.

O tym, jaki wygląd zewnętrzny będą miały te elementy, jaka będzie ich struktura wewnętrzna, wytrzymałość i jakość decydują przede wszystkim formy wtryskowe. Od tego jak zostaną one zaprojektowane i wykonane zależy więc bardzo wiele.

Zaawansowane możliwości projektowania

Produkcja form wtryskowych wsparta jest dzisiaj bardzo zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym CAD/CAM. Program ten umożliwia projektowanie form o bardzo skomplikowanych kształtach. Rysowanie poszczególnych elementów projektu, tworzenie bardzo szczegółowych rysunków i modeli, dokonywanie eksperymentów z ich wymiarami przebiega w sposób automatyczny, a więc bardzo szybki. Proces przygotowania konstrukcji staje się bardziej prosty, przebiega sprawniej i szybciej. Oprogramowanie zawiera bowiem bardzo bogatą bibliotekę, która składa się ze znormalizowanych części, które wykorzystywane są przy produkcji form wtryskowych.

Oszczędność w procesie produkcji

Oprogramowanie CAD/CAM wspiera projektowanie i wytwarzanie komputerowe czasem nawet bardzo skomplikowanych elementów. Ułatwia nie tylko modelowanie koncepcyjne, ale także zaprojektowanie formy i jej wykonanie. Czas, który jest potrzebny na realizację projektu ulega znacznemu skróceniu. Można projektować bardzo skomplikowane formy, na każdym etapie dokonywać ich edycji. Tym samym stosując oprogramowanie CAD/CAM zmniejszają się koszty wprowadzenia danego elementu do produkcji. Nie bez znaczenia jest także fakty, iż jakość komputerowo zaprojektowanych i wykonanych form jest bardzo wysoka. Na każdym etapie pracy można dokonywać symulacji i analiz, a tym samym wyeliminować ewentualne błędy.

System CAD/CAM to bardzo przydatne narzędzie. Popularność tego oprogramowania systematycznie więc rośnie. Komputerowe projektowanie staje się codziennością.

Zobacz też: http://www.visicadcam.pl/mould

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *