Węgiel w workach

Węgiel w workachPrzed każdym sezonem grzewczym stajemy przed dylematem jaki opał kupić. Tańszy czy droższy, w jakim gatunku i jakiej jakości. Ostatecznie wybrać Polski węgiel czy importowany z Czech lub Rosji.

Wiele osób zdecydowanie jako paliwo pierwszego wyboru traktuje koks. To produkt uzyskany poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla. Jego zaletą jest wysoka kaloryczność i względna ekologiczność spalania. Ponieważ z węgla usuwa się w trakcie obróbki gazy i siarka cechuje go tak zwane czyste spalanie. Wydajny w spalaniu ma jedną zasadniczą wadę. Jest stosunkowo drogi.

Na drugim biegunie jeśli chodzi o cenę jest miał węglowy. Jego kaloryczność jest stosunkowo niska i wynosi 20 do 23 MJ/kg. Kupimy go już za pięćset złotych za tonę co w porównaniu do ceny koksu który osiąga cenę tysiąca dwustu złotych za tonę wydaję się być wielką zaletą. Za około osiemset złotych za tonę kupimy tak zwaną kostkę czyli rodzaj węgla kamiennego. Ma wysoką wydajność i wysoką kaloryczność na poziomie 27-29 MJ/kg. Można go stosować w różnych rodzajach pieców.

Nieco taniej zakupimy należący do węgli grubych orzech. Pali się jasnym, długim płomieniem z kalorycznością oscylująca na poziomie 25-26 MJ/kg. Przy zakupie opału warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam kupić produkt spodziewanej jakości i bezpieczny.

Przede wszystkim pytamy sprzedawcę o certyfikat. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy kupujemy produkt Polski czy na przykład importowany i czy na pewno otrzymujemy to za co zapłaciliśmy. Unikajmy węgla z Rosji, zazwyczaj to produkt niepłukany z kamieniami, który w efekcie spalania zostawia bardzo dużo zanieczyszczeń. W dodatku jest nisko kaloryczny i oszczędność może się okazać bardzo pozorna. Wybierajmy też węgiel w workach. Jest łatwiejszy w transporcie ale przede wszystkim wiemy ile węgla kupujemy. Zwróćmy też uwagę czy węgiel nie jest wilgotny albo matowy. Dobry węgiel jest lśniący ma złotawe ślady mineralne, jest suchy i trudny do rozkruszenia. Pamiętajmy też, że im większe bryły węgla tym lepiej to o nim świadczy.

Dobrego węgla w workach szukajmy u renomowanych dystrybutorów, jak Węgiel Sztygar: http://wegielsztygar.pl/product-pol-10-1-tona-1000-kg-br-EKOGROSZEK-ULTRA-br-WEGIEL-SZTYGAR-br-28-26-MJ-kg.html

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *